czwartek, 4 kwietnia 2013

Aż głowa boli. A było tak spokojnie...


Wiadomo nie od dzisiaj, dzieci uwielbiają naklejki.

 Japońska artystka Yayoi Kusama postanowiła dać pełne pole do popisu dzieciom i rodzicom, którzy odwiedzą jej wystawę w Australijskim GOMA Gallery of Modern Art.


 Stworzyła wnętrze domu w kolorze białym, tak, aby maluchy mogły go udekorować rozdawanymi przy wejściu naklejkami w kształcie kropek. Zobaczcie, co dzieciaki zrobiły z tym pięknym wnętrzem...


Biel wszechobecna.

Zaczęło się od całkowicie białego wnętrza, przypominającego australijski dom,  skończyło na eksplozji kolorów.

To piękny projekt artystyczny, zazdroszczę tysiącom dzieci, które mogły tak wspaniale bawić się z rodzicami w tym wnętrzu.


 

Dzieci potrafią zniszczyć niezniszczalne.

Można na ten happening patrzeć w dwojaki sposób. Biel wnętrza była kreacją samą w sobie i została poddana "niszczycielskiemu" działaniu dzieci uzbrojonych w naklejki. A ponieważ dzieciaki umieją zniszczyć każdą, nawet niezniszczalną rzecz, zdegradowały i tę.
 

 

Twórczość dzieci jest niepowtarzalna i zaskakująca.

Inny punkt widzenia, to nieskrępowana kreacja. Biel pokoju jako czyste płótno, które kreują dzieci i w ciągu wystawy powstaje dzieło sztuki, za sprawą kolorowych naklejek. Miało być estetycznie, bo dostępne były kropeczki w ładnych kolorach. Projekt przechodził fazy, od bieli i delikatnych akcentów, poprzez całkiem wesołe, wykropkowane otoczenie, aż do nieznośnie przeładowanej kropkami przestrzeni jak z koszmarów sennych.

Chyba na tym etapie biały pokój wyglądał najlepiej...

I kropka.

Kropki i kropeczki są znakiem firmowym artystki. Uważa je za uniwersalne symbole, kręgi reprezentujące ziemię, słońce lub księżyc. Ale to, co oznaczają kropki, tak naprawdę nie ma znaczenia. Jest to pretekst do artystycznej kreacji, w tym wypadku dziecięcej radosnej twórczości.


 
Można było poszaleć podczas " Yayoi Kusama: Look Now, See Forever ", na wystawie w Goma (Gallery of Modern Art) do dnia 11 marca 2012 roku.


 

A jak Wam się podoba? Biały happening  /  strona artystki Yayoi Kusama  / QAGOMA


1 komentarz:

  1. Nieźle... całkiem fajnie to wygląda! :)

    OdpowiedzUsuń