środa, 25 września 2013

5 sposobów na wspólny pokój dziewczynki i chłopca


Neutralne pokoje są coraz bardziej modne.

 

Oczywisty podział na różowe dla dziewczynek i niebieskie dla chłopców, zastępowany jest różnymi wariacjami kolorów i wzorów, zwłaszcza, jeśli chodzi o wspólny pokój dla rodzeństwa obojga płci. Czym się kierować, urządzając wspólny pokój dla dzieci? Zobaczcie.

Wojna o pokój.


Często zdarza się, że rodzeństwo obojga płci dzieli jeden pokój. Sytuacja typowa, ale niełatwa
ze względu na różne upodobania dziewczynek i chłopców.
Może być tak, że dziewczynka gra w piłkę razem z bratem, a kolor różowy jest jej równie obcy, co całej drużynie piłkarskiej brata. Ale co wtedy, jeśli ona chce różu na ścianie , a on marzy o tym, aby nie było obciachu, kiedy przyjdą koledzy?
Jak urządzić i nie pobłądzić?

5 prostych zasad, dzięki którym powstanie świetny wspólny pokój dla dziewczynki i chłopczyka.

1. Decyzja - łączymy czy dzielimy?

Kluczowa jest odpowiedź na pytanie: Co lubią moje dzieci i czy da się to połączyć, czy też nie?
Jeśli dzieci zdradzają wspólne zainteresowania, oraz zaakceptują uniwersalny wygląd / tematykę pokoju, wybieramy wariant neutralny i różnicujemy przestrzeń chłopięcą i dziewczęcą w sposób delikatny, lub w ogóle nie różnicujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli każde to tym silnie przywiązany do typowych kolorów i o skrajnie różnych upodobaniach, wtedy wybieramy trudniejszą drogę połączenia dwóch odrębnych, ale silnie zaznaczonych światów. Czasem będzie to oznaczać połączenie w jednym pokoju kontrastowych barw w rodzaju róż/niebieski.

 Istnieje jeszcze druga droga, jeśli chodzi o łączenie kontrastów. Pamiętajmy, że nie tylko róż i błękit są na świecie. Można spróbować wprowadzić nieco inne kolory, których wyraz nie jest jednoznacznie chłopięcy, czy też dziewczęcy. 

Do uniwersalnych kolorów należą na przykład kolor żółty, pomarańczowy, zielony, turkusowy, limonka, biel, odcienie szarości itp.

 

2. Kolory ścian.

W pokoju wspólnym najlepiej wypadają kolory ścian neutralne i stonowane, uzupełnione barwnymi plamami w postaci mebli, akcesoriów, lub dekoracji ściennych.
Na przykład jasne ściany i kolorowe akcenty w miejscach, gdzie każde z dzieci będzie miało swój kącik, miejsce do spania. Takie podejście jest zdecydowanie najłatwiejsze i gwarantuje miły dla oka, spójny efekt.

Może się zdarzyć, że dzieci będą chciały połączyć niebieski z różowym. Łączenie intensywnych kolorów trzeba robić ostrożnie i z dużym namysłem, bo wpadka jest bardzo możliwa. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy pokój, tym kolory ścian powinny być jaśniejsze.

3. Meble.

Korzystnie wyglądają mebelki o prostych liniach, bez ozdobników, uniwersalne dla obu płci.
Jeśli wybierzecie  neutralny kolor mebli i ścian, wtedy kolorowe dodatki będą grały kluczową rolę.
Można również dobrać meble kolorowe, które będą współgrać z nasyconymi barwami ścian i je uzupełniać.

4. Motyw przewodni

Dobrze jest znaleźć wspólny dla obu płci motyw, coś co i dziewczynki i chłopcy lubią. Uniwersalne tematy, to rośliny i zwierzęta, muzyka, film, fotografia, podróże, sztuka, architektura itp.
Motywy mogą być także bardziej abstrakcyjne - kropki w różnych kolorach, pasy, desenie.
Często każde z dzieci i tak ma ulubione postacie, lub tematy, którymi się interesuje. U chłopca na szafce nocnej będą stać roboty, a u dziewczynki laleczki.5. Dodatki i dekoracje

W uzyskaniu spójnej, a jednocześnie indywidualnej przestrzeni pomogą nam naklejki ścienne, które możemy aktualizować, w miarę jak dzieci dorastają.
Świetnym wyróżnikiem przestrzeni osobistej, jest pościel o różnych kolorach - bardziej dziewczęcych i chłopięcych.


Zdjęcia, obrazki, dywany. Każda z tych rzeczy może wydzielić, lub połączyć przestrzeń pokoju.
Świetnym sposobem na zaznaczenie charakteru, stylu, ale także odrębności, są literki w postaci imion, inicjałów, układających się w imię dziecka. Taki zabieg indywidualizuje przestrzeń, pokazuje także innym, obcym osobom jaki jest układ i gdzie które z dzieci ma swoje królestwo.


W ten oto sposób omówiłam 5 zasad, którymi można kierować się przy urządzaniu pokoju uniwersalnego, co jest niełatwą sztuką, ale przy odrobinie dyscypliny i przemyśleniu tematu, możemy uzyskać ciekawe efekty i sprawić, żeby nasze dzieciaki czuły się we wspólnym pokoju jak u siebie.
Mam nadzieję, że sobie poradzicie. Powodzenia!
Zdjęcia pochodzą ze stron:
www.bhg.com
www.pinterest.com
www.potterybarnkids.com


2 komentarze:

  1. A nas była trójka w jednym pokoju 14m2 :D dwie dziewczyny i chłopak było zielono niebiesko fioletowo dużo zabawek typu zrób to sam domek-kartonek lasery z włuczki i sklep z deski do prasowania, wiec moim zdaniem nie ważne ile kasy władujesz na genialny design w pokoju dziecka wazne jak się bedziemy z nim bawić bo czasem z kilku kartek papieru jesteśmy w stanie zrobić to coś :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Literki z lego świetne :) U nas jest zwyczajnie pół na pół :) Wchodząc od razu widzi się gdzie jest królestwo dziewczynek a gdzie chłopca :) Meble po obu stronach inne jak i wszystkie dodatki, tylko materace do spania mają takie same hehe :)

    OdpowiedzUsuń