wtorek, 9 kwietnia 2013

Z kuchennego zmywaka zrób śmiesznego ptaka. DIY z dziećmi.

Recykling w sztuce staje się coraz bardziej obowiązkowy. 

Przyczynia się do ograniczania ilości odpadów, a tym samym służy środowisku.
Bezużyteczne śmieci stają się dziełami sztuki, lub po prostu otrzymują drugie życie pełniąc jeszcze jakąś funkcję. Co to za funkcja i czy ze śmieci można cokolwiek zrobić, oraz czy takie rzeczy spodobają się dzieciom, przekonajcie się sami.Dzieciaki lubią tworzyć, szczególnie, jeśli efektem końcowym ich starań są zwierzaki. Obserwując moje dzieci stwierdzam dodatkowo, że całą pewnością, zwierzaki są najbardziej inspirujące na świecie!
Czy to oznacza, że zamiast dawać im nowe pudełko plasteliny, powinniśmy zachęcać je do tworzenia z pustej butelki po płynie do naczyń?

 

Ludwik, ACE i Pur, powstanie ze śmieci szczur?

Zastanawiam się, czy sztuka z wykorzystaniem odpadów, przypadnie Wam do gustu i wciągnie Wasze dzieci?


Autorką tych nowych gatunków, wywodzących się z klucza zrównoważonej gospodarki odpadami, jest Carolien Adriaansche, artystka, która ze zbierania śmieci uczyniła sztukę.
 
Początki tworzenia zwierząt z odpadów życia codziennego, sięgają lat 90, kiedy to po wizycie w Muzeum Historii Naturalnej w Rotterdamie, obudziło się w niej pragnienie stworzenia pierwszego zwierzaka z wykorzystaniem odpadów życia codziennego.

Pierwsze kolekcje były prezentowane jak okazy owadów w gablotach entomologicznych.

Lepszy rydz, niż nic.

Carolien twierdzi, że tworzy nową bioróżnorodność, w kontraście do tego, że śmieci zabijają różnorodność biologiczną na Ziemi.


Być może wspólne tworzenie nowego ze starego, będzie okazją do zapoznania dzieci z tematyką ekologii i uwrażliwienia ich na problemy, jakie w związku z rosnącą ilością śmieci napotyka środowisko.

 
Co o tym sądzicie? Czy twórczość Adriaansche i innych artystów zajmujących się eko - designem rzeczywiście ma sens?

 

 / Pod tym linkiem możecie zobaczyć, jak mama i synek stworzyli fantastyczne stwory ze śmieci. Cudo.  /


 / Strona artystki Carolien Adriaansche, gdzie można zapoznać się z jej twórczością, oraz przeczytać o idei i metodzie jej pracy  /


1 komentarz:

  1. Stworki fajne, ale raczej do wykonania przez dorosłych - nie dałabym dziecku butli po ace, bo jeszcze by oblizało palce ;) albo żarówka...

    OdpowiedzUsuń