poniedziałek, 27 maja 2013

Śpiewaj mi mamo. Czy warto śpiewać dzieciom?

Śpiewać dziecku można już od najwcześniejszych dni. 

Każda mama śpiewa swojemu dziecku, kiedy jest malutkie. Tulenie maleństwa, usypianie, to naturalny moment, kiedy mama nuci, mruczy, śpiewa, szepcze słowa kołysanki.To wyraz miłości i jednocześnie doznanie ogromnej bliskości z dzieckiem.
Niektóre mamy i tatusiowie śpiewają nawet "do brzuszka", a wiele kobiet w ciąży słucha muzyki klasycznej, aby wpłynąć korzystnie na rozwój dzidziusia. 


Jest fajna strona w sieci, która zachęca i pomaga rodzicom śpiewać z dziećmi.
To fantastyczny projekt, dzięki któremu możemy pogłębić więź z dziećmi, oraz spróbować zadbać o ich muzykalność.

Dlaczego śpiewanie jest ważne?


We wczesnym dzieciństwie dzieci zaczynają śpiewać same, śpiewanie ma związek z rozwojem mowy - pierwsze piosenki i pierwsze słowa pojawiają się w tym samym czasie.

Niektóre dzieci potrafią doskonale rozpoznawać melodie ulubionych bajek, a nawet je zaintonować. Śpiewanie jest naturalne jak oddychanie, a dzieci je uwielbiają. Przedszkolaki same tworzą słowa piosenek i wyśpiewują je zachwycone swoimi kompozycjami.

Psychologowie dziecięcy twierdzą, że rozwój intelektualny dziecka może być znacząco pobudzany właśnie poprzez śpiewanie i słuchanie piosenek. Wspólne śpiewanie umacnia więź emocjonalną pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Śpiewać każdy może.

Kiedy dzieci troszeczkę podrosną, zaczynamy się wstydzić śpiewania, bo nie zawsze mamy wiarę we własne umiejętności wokalne. Dlatego łatwo nam przychodzi puszczanie w zastępstwie nagrań piosenek dla dzieci, bo uważamy że są ładniej zaśpiewane.
Ale to nie to samo.
Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich", stworzyła projekt "Śpiewaj mi mamo", którego zadaniem jest utwierdzenie rodziców w przekonaniu, że osobiste śpiewanie dzieciom jest ważne i należy własnym przykładem rozwijać w maluchach tę umiejętność.

 

Śpiewnik internetowy.

Na stronie www.spiewajmimamo.pl oprócz innych ciekawych zakładek, mamy ŚPIEWNIK, gdzie znajdziemy kilka piosenek z tekstem i podkładami muzycznymi. Możemy te piosenki posłuchać, a potem spróbować zaśpiewać, odtwarzając podkład do samodzielnego śpiewania.


 

Muzyka jest dla wszystkich.

Fundacja na rzecz rozwijania muzy­kalności Polaków „Muzyka jest dla wszystkich” powstała w 2005 roku aby wspierać amatorskie muzykowanie w Polsce.
Projekt "Śpiewaj mi mamo", to wspaniała, ale nie jedyna inicjatywa, dotycząca umuzykalniania polskich dzieciaków.


Smykofonia, to inny z projektów, który ma przybliżyć muzykę wykonywaną na instrumentach maluchom od 0-6 lat. W ramach tego programu są organizowane koncerty dla dzieci, ze szczególną uwagą dobierany jest repertuar, sale aranżowane są tak, aby maluchy mogły widzieć i słyszeć dobrze wszystko, dotykać i doświadczać muzyki, będąc blisko rodziców.
Repertuar i terminy koncertów można sprawdzić na www.smykofonia.pl

Melomaluszki.

Ubolewam, że koncerty tego typu odbywają się tylko w woj. mazowieckim. Chętnie zabrałabym dzieci na koncert, szczególnie odpowiednio przygotowany. Jeśli jesteście z Warszawy i okolic, korzystajcie, bo warto! O skali zapotrzebowania na tego typu pomysły muzyczne niech świadczy fakt, że bilety na koncerty rozchodzą się na pniu.


Cieszę się, że ktoś pomyślał o najmłodszych i o ich potrzebie tworzenia, odbierania i cieszenia się muzyką. Na początek zwrócę uwagę na częstsze wspólne śpiewanie i przestanę się irytować, kiedy dzieci będą prosić mnie po raz kolejny o zaśpiewanie pirackiej piosenki. Dla nich i tak śpiew mamy czy taty jest najpiękniejszy i najważniejszy.

A Wam jak podoba się pomysł wspólnego śpiewania z maluchami? A może robicie to od zawsze?

1 komentarz:

  1. Myślę że w wielu miastach są koncerty dla dzieci, ale chyba rzadko dla takich maluchów :)) warto sprawdzić!

    OdpowiedzUsuń