czwartek, 26 września 2013

Jak wychować małego architekta? Poradnik.

Na początek powinien wystarczyć zestaw klocków Lego.Szerokie rzesze dzieci i rodziców uwielbiają duńskie klocki, ale odkąd na rynku pojawiły się LEGO Architecture, układanie ich wzniosło się na edukacyjne wyżyny.

 

Jak wychować znawcę i miłośnika architektury? O tym przeczytacie w dzisiejszym poście.

Słynna atrakcja Toskanii, krzywa wieża z Pizy została umieszczona w serii Lego Architecture

 Ponadprzeciętna idea i banalne klocki.

Ponieważ wierzę w naukę poprzez zabawę, zafascynowały mnie klocki Lego Architecture, dające możliwość obcowania z architekturą wysokich lotów. Pomysł tej serii bazuje na tworzeniu modeli najbardziej cenionych, uznanych na całym świecie arcydzieł architektury.
Opera - symbol Sydney i Australii - doczekała się dodatkowego,
niezwykle szczegółowego wydania w serii Lego Creator.

Gmach National Opera House w Sydney przywodzi na myśl żagle statków, 
tutaj szczegóły wejścia z modelu Lego.

Ambitne podejście.

Pomimo tego, że klocki Lego są zabawką dla najmłodszych, nie brakuje dorosłych fanów ich układania. Zaryzykuję stwierdzenie, że każdy, kto zetknął się z tymi klockami, musi przyznać, że mają w sobie to coś, a rodzice dzieci wzdychają z ulgą, kiedy te zaabsorbowane konstruowaniem przestają skakać po kanapach i huśtać się na żyrandolach. 
Muzeum Guggenheima, Frank Lloyd Wright

Modele tej serii są przeznaczone dla starszych dzieci, ale pewnie znajdą się rodziny, w których znacznie młodsze dzieci wspólnie z rodzicami lub dziadkami będą zmagać się z na przykład Muzeum Guggenheima. 
Na mocy specjalnej licencji Lego nabyło prawa do przeniesienia niektórych architektonicznych dokonań Franka Lloyda Wrighta w świat Lego.


Zabawa czy wykład?

Dzięki serii poświęconej architekturze wysokiej, Lego stały się czymś więcej, niż tylko zabawkami, zaczęły edukować w zakresie historii sztuki i architektury, a dodatkowo poszerzyły swój zasięg o nowych fanów w każdym wieku. 
Żeby układać Ville Savoye Le Corbusiera, nie trzeba się znać na architekturze, ale jest szansa, że układając ją dostrzeże się subtelności i ideę modernizmu, oraz geniusz jej autora.

Villa Savoye Le Corbusiera także doczekała się swojego klockowego modelu. Wygląda pięknie!

Świetnie, że Lego kontynuuje pomysł i wprowadza nowe zestawy z tej ambitnej serii. 
Więcej o Le Corbusierze i jego pięciu zasadach, według których zaprojektował Villę Savoye, przeczytacie w notatce na Facebookowym fan page'u mojego bloga: TUTAJ
 


A teraz sprawdźmy, jak wychować geniusza?

Po wpisaniu tego hasła w przeglądarkach internetowych pojawiają się setki stron poświęconych hodowli genialnych dzieci.
Chodzi o to, aby za pomocą odpowiednich bodźców stymulować odpowiednio rozwój dzieci i zrobić z nich dzieci ponadprzeciętne, wykazujące cechy genialności.

Dom pani Farnsworth / Farnsworth House / Ludwiga Miesa van der Rohe.


 Osobiście uważam, że stworzenie geniusza z każdego dziecka nie jest możliwe, a w każdym razie mało prawdopodobne.
Warto dbać o rozwój talentów dziecka, ale przede wszystkim o to, aby czuło się kochane i akceptowane. To, czy będzie ono ponadprzeciętne, jest według mnie sprawą drugorzędną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inspiration vs. perspiration

Różne są teorie na temat tego, skąd się bierze ludzki geniusz. Jedni uważają, że mamy to zapisane w genach, inni, że można genialność wypracować.

Podobno Tomasz Edison powiedział, że  
geniusz, to jeden procent natchnienia i dziewięćdziesiąt procent wysiłku.

 


W oryginale:
"Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration." 

Dowcipna gra słów, każdy może ją sobie tłumaczyć jak chce, ale sedno pozostaje takie samo, aby osiągnąć wiele, trzeba się mocno napocić i chociaz nikomu nie życzę wciskania siódmych potów nad modelami Lego, to odrobina pracy i twórczej zabawy z dziećmi może dać wspaniałe efekty.
Szczególnie, jeśli układamy zgodnie z instrukcją :)
Zdjęcia pochodzą ze stron:

architecture.lego.com
artifakt
cgsd
bryla

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz