wtorek, 8 marca 2016

Kobieta. Urodzić dziecko, zasadzić drzewo, zbudować dom.

Ostatnio często słyszę od znajomych kobiet „sama zbudowałam dom”. Zaciekawiło mnie, co stało się powodem tego, że kobiety wzięły sprawy budowlane w swoje ręce?
Ogólnie wiadomo, że budowa domu to nie bagatela i trzeba być twardym, aby obejść wszystkie pułapki, jakie stoją na drodze do własnego domu.

 
Powszechna opinia jest taka, że budowa to męska rzecz, kobieta raczej urządza już wykończone wnętrza, nie zajmuje się budową od podstaw.
Jaki jest udział Polek w budowaniu domu, czy rzeczywiście podejmują jakiekolwiek decyzje dotyczące budowy?

To zła kobieta była?

W internetowych opowieściach, które prześledziłam przewijają się trzy wątki, sprawiające, że kobiety decydują się na budowę domu. Pierwszy z nich, to „facet mający dwie lewe ręce”, drugi wątek to jakże prozaiczne „jestem sama, po rozstaniu z mężem, partnerem”,
a trzeci to jakże piękne stwierdzenie: „znam się na tym”.

 

Wspomniany facet o dwóch lewych rękach z reguły jednak zarabia i finansuje budowę, czyli wspiera finansowo i mentalnie, może gwoździa wbić nie umie, ale za to umie zarobić w inny sposób.
Przypadek kobiety samotnej jest najtrudniejszy, ale na forach internetowych zdarzają się także entuzjastyczne relacje opowiadające o samodzielnym budowaniu.


Grupa kobiet, co się na tym znają, dowodzi, że można z uśmiechem przejść cały proces budowy od fundamentów aż po dach, a na deser urządzić wnętrza. Przykładem niech będzie znajoma architektka, która wypatrzyła i kupiła działkę, sama zaprojektowała
i zbudowała wymarzony dom. Mąż usunął się w cień, uznawszy, ze małżonka zna się na rzeczy i faktycznie, spisała się na medal, obecnie oferuje swoje usługi przy prowadzeniu budów. 


Solidarność jajników

Podobno kobieca solidarność to mit, jednak rzuca się w oczy, że kobiety próbują się integrować mając na celu samodzielne budowanie domu. Fora budujących pań, zdjęcia samodzielnie wybudowanych domów, kobiety z różnych stron Polski wspierające się
i podające siebie za przykład, że się uda, że można nawet bez mężczyzny u boku osiągnąć wymarzony efekt.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że jednak jest wiele kobiet, które budowanie polubiło, lubią chwalić się swoim sukcesem, a przy tym wspierać inne kobiety dobrym słowem i życzliwymi radami.


Co mówią badania

Słynny raport „Women Want More” przeprowadzony przez Boston Consulting Group zauważa wzrastający potencjał nabywczy i decyzyjny kobiet na świecie, oraz rosnący poziom świadomości i wykształcenia, a co za tym idzie także wzrost zarobków. Trend ten będzie narastał, już teraz większość niż połowa studentów świata to kobiety.
Znane marki materiałów budowlanych przeprowadzają badania wśród budujących Polek. Interesują się wpływem kobiet na wydatki, oraz ich udziałem w budowaniu. Dowiadujemy się z tych badań ciekawych rzeczy, między innymi, że aż 73% kobiet odwiedza budowę swojego domu codziennie, tyle samo pań zwraca uwagę na energooszczędność materiałów do budowy domu. Można się zatem domyślać, że równie ważny dla kobiet jest właściwy wybór projektu, a największym zainteresowaniem cieszą się projekty domów energooszczędnych.  Kobiety projekt domu zwykle wybierają wspólnie z partnerem (60%), ale aż 20% kobiet wybiera projekt samodzielnie.

Dom energooszczędny HomE4 G1 wersja A economic

Bułka z masłem?

Ponad 50% kobiet napotkało trudności w budowaniu, głównie finansowe, a na drugim miejscu wymieniały trudności związane z wykonawcami i ekipą budowlaną.
Co ciekawe, jeśli chodzi o problemy z komunikacją z fachowcami, większe problemy napotykały kobiety z wyższym wykształceniem, bo prawie 40% z nich, a panie z wykształceniem średnim lepiej dogadywały się ze specami od budowania, tylko 9% miało zastrzeżenia.
Cieszy fakt, że niewiele ponad 8% kobiet stwierdziło, że były niepoważnie traktowane na budowie.

Mężczyzna nigdy nie pyta o drogę

oczywiście dlatego, że wie lepiej. Kobiety takich złudzeń nie mają, bez skrępowania pytają, szukają informacji, nie wstydzą się tego, że muszą wiele rzeczy nauczyć się od podstaw.
Nawiązują kontakty z firmami budowlanymi, starają się o pożyczki na cele budowlane.
Budujące lub planujące budowę kobiety wytrwale pogłębiają wiedzą na temat materiałów budowlanych, technologii, energooszczędności, oraz planują etapy budowy, w czym pomaga Internet, wygodne miejsce zdobywania informacji i szukania wsparcia w decyzjach
i planach.
Dom energooszczędny Home Koncept 12
Dom energooszczędny Home Koncept 12

Twarda sztuka

Drogie budujące Panie, jest takie powiedzenie, że mężczyzna w swoim życiu powinien spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom.
Wygląda na to, że kobiety coraz częściej realizują podobny schemat. Rodzą dzieci, budują domy a na koniec sadzą drzewa we własnym ogrodzie. 
Życzę, aby Wasze domy rosły jak najpiękniejsze a kiedy nadejdzie dzień odpoczynku
w cieniu drzewa, które same zasadziłyście, pomyślcie o sobie z dumą i radością. Pogratulujcie sobie – to Wasz Sukces!Przezabawne plakaty użyte w tym poście pochodzą z Pinterest
https://pl.pinterest.com/hiacyntahessoni/pins/

14 komentarzy:

 1. Coraz więcej jest niezależnych kobiet.. realizujących się przy tym.
  Ja tam jestem standardowa.. nietuzinkowa..
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem to po prostu konieczność, ale życzę Wszystkim Kobietom, aby miały wybór :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako kobiety musimy brać sprawy w swoje ręce. Niestety, ale prosząc mężczyzn nie zajdziemy zbyt daleko bo wszystko jest na "Zaraz" ;-) Wydaje mi się, że jako kobiety patrzymy na to zdecydowanie inaczej - mamy lepszy gust i potrafimy wyszukać lepsze materiały, farby, dodatki. Przede wszystkim dlatego, że będziemy ich poszukiwać aż do skutku. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fakt, coraz więcej kobiet radzi sobie z trudniejszymi zadaniami. Masz wiele racji :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się, że aktualnie większości kobiet zależy na karierze firmowej i nie chcą już mieć dzieci zaraz po ślubie. Większość decyduje się dopiero na to około 30 roku życia. Świetny wpis, oby więcej takich!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis! Mnie osobiście bardzo przeraża presja społeczeństwa. Ja mam już prawie czterdziestkę na karku i dopiero orientuję się którzy deweloperzy wroclaw są najlepsi i dopiero się zdecydowałam na kupno mieszkania!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja jako kobieta niezależna postanowiłam sobie sama poradzić spnbie remontem mojego mieszkania. No i teraz siedzę i szukam w internecie takich rzeczy jak listwy zaciskowe elektryczne, czy coś takiego . Ale to dowód na to, że kobiety w dzisiejszych czasach potrafią sobie poradzić ze wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja powiem, że nie ma nic złego w tym aby dziecko mieć koło 30 roku zycia. Jak dla mnie jest to właśnie najlepszy czas, partnerzy są już świadomi siebie. Wiodą życie stabilne, to jest właśnie najlepszy czas na dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 9. Blog z charakterem. A dobór ilustracji - NAJLEPSZY!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wielokrotnie korzystałem z farb od www.cromadex.pl i nigdy się nie zawiodłem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Teraz już troszkę może inaczej wyglądają cele życiowe ludzi, ale może i dalej jest to też dosyć popularnym założeniem

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękny projekt domu. Tez mam w marzeniach dom. Synów już mam więc czas ruszyć dalej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Napisz jakie rozwiązania być powinny Twoim zdaniem w każdym domu. Jakich nie masz a chcesz mieć. Stawiam dom i jeszcze szukam różnych możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie stawiam własny dom. Parter już ukończony, ale zostały prace na piętrze, ale powinno pójśc szybko, bo wynająłem z https://www.arad.pl/podnosniki-platformy,g7.html platformę podnośnikową, właśnie do prac na wysokościach.

  OdpowiedzUsuń