niedziela, 19 maja 2013

Czym bawią się nasze dzieci? The Real Toy Story.Zabawki z Chin to codzienność naszych dzieci.

Nasze dzieci najczęściej bawią się zabawkami wykonanymi w Chinach. To pewnik, ponieważ 75% światowej produkcji zabawek pochodzi z Chin.

Te niezwykle  interesujące zdjęcia pokazują cały proces od kuchni.


 Made In China.

Większość z nas nigdy nie zastanawiała się kto – personalnie – produkuje zabawki dla naszych dzieci.
Zrobił to za nas fotograf Michael Wolf, który uchwycił w obiektywie osoby pracujące przy montażu, malowaniu i sprawdzaniu zabawek.

 

The Real Toy Story.

Tak nazywa się cykl zdjęć Michaela Wolfa, których niewielką część możecie zobaczyć w tym poście.  


W ogromnych  fabrykach, jeden obok drugiego ludzkie automaty montują, łączą, malują i sklejają miliardy części, z których powstają zabawki, trafiające na rynki całego świata. Część z tych ciężko pracujących osób, to jeszcze dzieci.Za tą mechaniczną, często niezwykle wymagającą i precyzyjną pracą kryją się zwykli ludzie, setki pracownic, osobowości i jednostek mających własne życie, problemy, marzenia i potrzeby.


Seria zdjęć Wolfa pokazuje niektóre z nich, zmęczone twarze, brak uśmiechu, znużenie po wielogodzinnej marnie opłacanej pracy, oraz odpoczynek w warunkach, na które nikt z nas nie chciałby się zgodzić.


Uważam, że jest to wielka zaleta tych zdjęć - skupienie się na ludziach, pokazanie twarzy osoby, która pracuje przy produkcji. Oglądając te zdjęcia wiemy, że te zabawki produkują nie tylko anonimowe chińskie małe rączki, ale też pochylają się nad nimi twarze konkretnych osób.

A jakie są Wasze odczucia?


3 komentarze:

  1. Zdjecia piękne, ale straszne. Az żal kupować chińskie zabawki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie, z jednej strony straszne z drugiej jeśli nie będzie zbytu na "chińskie zabawki" ciuchy, elektronikę i wiele innych towarów to co będą ci ludzie robili?

    To jest właśnie cała tragedia sytuacji :(

    OdpowiedzUsuń