sobota, 17 sierpnia 2013

Sztuka wandalizmu jako inspiracja do pokoju nastolatka.

Zaryzykuję stwierdzenie, że nie interesuje Was kto to jest Banksy.

Odpowiedź na to pytanie nie jest z resztą taka prosta. Dziełami tego artysty w większości jest graffiti, ale zdarzają się też inne perełki, jak ta zachwycająca baletnica - akrobatka.
Jeśli interesują Was inspiracje do pokoju nastolatka, lub nastolatki, to warto przyjrzeć się tym graficiarskim wybrykom. Dodatkowo wiele graffiti Banksy'ego porusza tematy związane z dziećmi, dlatego pokażę kilka jego prac, zobaczcie.


 Tajemniczy nieznajomy


Nikt nie wie, kim tak naprawdę jest ten człowiek, bo nie ujawnił dotąd swojej tożsamości, a zdjęcia jego osoby są rzadkie i nie do końca wiadomo, czy to na pewno on. Jest najbardziej znany z uprawiania graffiti malowanego za pomocą szablonu. Zajmuje się także "zwykłym" malarstwem i rzeźbą, oraz akcjami happeningowymi i zaczepnymi, jak na przykład wstawianie swoich eksponatów do znanych muzeów.
Banksy nie unika stref konfliktów i podziałów, jedzie tam, aby pozostawić ślad i manifest na ścianach murów. Dzieci są neutralne politycznie, dlatego często posługuje się ich sylwetkami, aby zobrazować tęsknotę za wolnością i zwrócić uwagę na rzeczywistość za drutem kolczastym i siatką.

Konsumpcjonizm jest piękny.


Banksy lubi prowokować i trzeba przyznać, że robi to po mistrzowsku. Flaga Tesco niczym narodowa,  uduchowione twarze dzieci. Przekaz jest czytelny, ale może nie byłby aż tak ciekawy, gdyby nie wykorzystanie instalacji, lamp, kamer przemysłowych, urządzeń i kabli, które często wystają z murów. To Banksy lubi najbardziej, bo wokół takiego elementu ciekawiej buduje się historie, a graffiti ma jedną wadę - jest płaskie. Przy wypukłym elemencie prezentuje się bardziej ekspresyjnie.

Z biegiem czasu dzieci z sytego społeczeństwa konsumpcyjnego stają się dorosłe, dostatni tryb życia odciska swoje piętno na ich ciałach, co daje pożywkę takim obserwatorom jak Banksy.
Cherlawe dzieci ulicy z biednych krajów zestawia ze spasionymi turystami i już mamy się nad czym zastanawiać. Siła obrazu jest tu ogromna, bez słów uruchamiamy cały ciąg skojarzeń. Poeta i dowcipniś.

 Celowo wybieram delikatniejsze prace Banksy'ego, bo te bardziej ostre są znane. Poniżej graficiarz jako poeta. Żuraw origami w eleganckiej pozie, złapał złotą rybkę. Nic, tylko napisać haiku.

Krople rosy -
Czym lepiej obmyć
Pył świata.

autor haiku: Basho
 Najbardziej lubiane są streetarty, wykorzystujące istniejące już dziury, skazy i odpryski tynku.
Poniżej szczur budzący postrach. Dowcipne, błyskotliwe i świetnie namalowane.
 
Pomimo, że graffiti nazywana jest wprost - wandalizmem - to zdarza się, że dzieła Banksy'ego są zabezpieczane przed zamalowaniem przez innych, malujących po ścianach pasjonatów tej sztuki.Szczur za 80 000 funtów brytyjskich.

Na aukcjach w domach aukcyjnych Christie’s i Sothebys od czasu do czasu są wystawiane prace Banksy’ego. Osiągają tam zawrotne sumy.
Jeśli już jesteśmy przy temacie szczurów, to w 2012 roku jeden taki szczurek, wykonany z akrylu i brązu, został sprzedany za  85 250 funtów.
Naturalnie inne jego prace osiągają na aukcjach znacznie wyższe sumy. Ciekawe co artysta kontestujący konsumpcję robi z taką kupą forsy? Tego na razie nie wiadomo :)
Jak Wam się podobają te prace?

Jeśli chcecie pooglądać więcej prac, to warto odwiedzić stronę www.banksy.co.uk
Niektóre zdjęcia do tego posta są ze strony designsekcja.pl
Większość zdjęć pochodzi z www.banksy.pl
haiku z wyboru Czesława Miłosza 
5 komentarzy:

 1. Lubię Banksy'ego - kiedyś usłyszałam o jego twórczości i śledzę na bieżąco. Cenię go za spojrzenie na rzeczywistość, demaskowanie, spostrzegawczość i podejście do tematu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszechstronność Banksy'ego zadziwia. Od malarstwa hiperrealistycznego przez rzeźbę do zaangażowanego (lub nie) graffiti. Ale nie wiem, czy go lubię, w końcu nie wiadomo kto to taki :)

   Usuń
 2. Znajomy motyw ;-). Podziwiam jego talent, a zwłaszcza zdolności do autokreacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Inspiracją do napisania tego posta były reprodukcje Banksy'ego, które dobrałaś do pokoju Janka, o którym zamierzam niebawem napisać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. http://wyborcza.pl/1,75248,14911432.html ;)

  OdpowiedzUsuń